8 GB Ram Yeterli mi? (Oyun-Performans)

8 GB Ram Yeterli mi? (Oyun-Performans)

8 GB Ram Yeterli mi? (Oyun-Performans)

2020 Yılında bilgisayar alacak insanların aklına gelen bir soru, 8 GB Ram yeterli mi sorusunun kaynağı aslında oyunların artık gelişmesi ile birlikte bilgisayarlarda yaygınlaşan 16 GB hatta 32 GB bellekler de görmeye başladık. Hal böyle olunca bilgisayar alacak oyun severler bellek boyutunu yüksek tutmak istiyor. Gelin hep birlikte Ram hakkında bilgi edinelim…

Ram Görünümü

Geçici Bellek (GB Ram) Nedir?

Ram yalnızca bilgisayar çalışır durumdayken içerisinde aktif olan programları veya oyunların geçici depolamasını yapan birimdir. Ram üzerindeki veriler bilgisayar çalışırken depolanır ve kapandığında silinir. Ram aynı zamanda işlemci ile ortak çalıştığı için Mhz değerinin yüksek olması da gerekmektedir.

RAM in açılımı nedir?

Random Access Memorydir. Türkçe ise Rastgele erişilebilir bellek anlamına gelmektedir.

Ram Boyutu Neden Önemlidir?

Ram boyutu ne kadar yüksek olursa içerisinde saklayacağı veri de o kadar fazla olur. Eğer bir programın çok fazla veri saklaması gerekiyorsa Ram’in yüksek olması gerekmektedir aksi takdirde Windows ayarlarında açıksa sabit diskten yer alarak kullanmaya başlar ve bu yavaş ve verimsiz olur.

 

Ram Yakından

8 GB Ram Oyun İçin Yeterli mi?

Ram boyutunun yeterli olup olmadığını anlamanız için oynayacağınız oyunların sistem gereksinimlerine göz atmanız gerekmektedir. Yazının alt kısmında hangi oyun ne kadar Ram istiyor bunu sizinle paylaşacağım. Liste içerisinden kendiniz karar verebilirsiniz fakat yine genel olarak fikirlerimizi de sizlerle paylaşalım. Oyun için 7 GB Ram yeterlidir, genel olarak 2017 yılına kadar çıkış yapmış çoğu oyunu rahat bir şekilde oynatabilecek kapasitededir. Özellikle 2020 yılında ve 2019 sonlarına doğru çıkış yapmış oyunların daha fazla Ram istediği bilinmektedir.

Hangi Oyun Ne Kadar Ram İstiyor?

Bu listede oyunlar için istenen Minimum Ram miktarı belirtilmiştir. (Değişiklik gösterebilir, resmi kaynaklardan kontrol edebilirsiniz.)

  1. FIFA 18 – 8 GB Ram
  2. FIFA 19 – 8 GB Ram
  3. PES 18 – 8 GB Ram
  4. GTA 5 – 4 GB Ram
  5. PUBG – 6 GB Ram
  6. PUBG Lite – 8 GB Ram
  7. Witcher 3 – 6 GB Ram
  8. Battlefield 5 – 8 GB Ram
  9. Battlefield 4 – 4 GB Ram
  10. Apex Legends – 6 GB Ram

Genel olarak oyuncular tarafından oynanan oyunları listeye eklemeye çalıştık, sizler de yorum kısmına hangi oyunu oynamak istediğinizi yazarsanız yardımcı olabiliriz.

22 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir