Bilgisayar Mühendisliği Mi Yazılım Mühendisliği Mi?

Bilgisayar Mühendisliği Mi Yazılım Mühendisliği Mi?

Bilgisayar Mühendisliği Mi Yazılım Mühendisliği Mi?

Bilgisayar Mühendisliği Mi Yazılım Mühendisliği Mi?

Mühendislik alanı, daha adı konulmadan önceki zamanlardan başlayarak bugüne kadar insanlar için gerekli olan tekniklerin üretilmesini üstelenmiş olan yaratıcı bir alandır. Esasında her mucidin bir mühendis olduğunu söylemek de mümkündür. Bu açıdan bakıldığı zaman da mühendisliğin geniş bir yayılım alanı olduğunu görmek mümkündür. Üniversite tercih dönemlerinde mühendislik seçmek isteyen öğrenciler de hangi tür mühendisliği tercih etmeleri konusunda karamsarlık yaşamaktadır. Öğrencilerin kendi ilgi ve eğilimlerine yakın olan mühendislik dalını seçmesi en doğrusudur. Ancak bazen gelirinin yüksek olduğu söylentisi ile bireyler sevmedikleri ya da ilgilenmedikleri bir alanı da tercih edebilmektedir. Tercihlerini bu şekilde yapan öğrenciler genellikle mutsuz ve başarısız bir öğrencilik geçirmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayarın ortaya çıkışı, eş zamanlı olarak daha önce duyulmamış olan pek çok meslek dalının da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bilgisayar mühendisliği de bu yeni meslek dallarından birisi olmasına rağmen, kısa sürede oldukça popüler hale gelmiştir. Mühendislik tercihi yapmak isteyen öğrenciler tarafından da sıklıkla tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Bilgisayar mühendisliği her ne kadar zorluğu ile ün salmış olsa da, bu alana ilgi duyanların severek devam ettikleri bir bölümdür. Bilgisayar mühendisliği, bilgisayarların donanımı ve yazılımı ile ilgilenen, bu doğrultuda eğitim verilen bir alandır. Kendisini ortalama seviyede ve ortalamanın üzerinde yetiştirmiş olan bir mühendis rahatlıkla iş bulabilmektedir.

Yazılım Mühendisliği

yazılım mühendisliği

Bilgisayar mühendislerinin de yazılım ile uğraştığını düşündüğümüz zaman, yazılım mühendisliğinin farkının ne olduğu sorusu akıllara gelmektedir. Yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliğinin içerisinden çıkmış ancak onun alt dalı denilemeyecek kadar profesyonel bir alandır. Bilgisayar mühendislerinde donanımsal dersler de bulunmaktadır. Yazılım mühendisleri ise daha çok yeni yazılımların yapılmasına ve daha önceden yapılmış olan yazılımların geliştirilmesine odaklanmaktadır. Yazılım mühendisleri özellikle son yıllarda savunma sanayi alanında devlet ve savunma şirketleri tarafından sıklıkla istihdam edilmektedir. Savaş teknolojilerinin millileştirilmesinin en önemli basamaklarından birisi de, yazılımlarının milli hale getirilmesidir. Bu nedenle de yazılım mühendislerine bu alanda çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Hangisini Tercih Etmeli?

bilgisayar mühendisli mi yazılım mühendisliği mi tercij edilmeli

Mühendislik alanının en büyük avantajlarından biri, yükselme ve kendini geliştirme açısından bir sınırının bulunmamasıdır. Yazılım mühendisleri mi yoksa bilgisayar mühendisleri mi daha fazla maaş alır türünden bir soru, hangisinin kendisini daha iyi geliştirmişse, o daha iyi maaş alır şeklinde cevap bulmaktadır. Devlet kadrosunda çalışmak isteyen mühendisler, devletin mühendislere sağladığı oranda maaş almaktadır. Ancak iyi mühendislerin kendilerini yeterince ispat etmeleri durumunda, özel sektörde devletin verdiğinden çok daha fazla maaş elde etmeleri söz konusudur. Hangisinin seçilmesi gerektiği konusunda bir yönlendirme yapmak doğru değildir. Zira buna kişiler kendi istek ve eğilimleri doğrultusunda karar vermelidir. Ancak yazılı mühendisliği, son zamanlarda bilgisayar mühendisliğini gölgede bırakacak şekilde ilerleme kaydetmiştir.

10 Beğen

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir