Bilgisayarın Donanım Parçaları ve Görevleri

Bilgisayarın Donanım Parçaları ve Görevleri

Bilgisayarın Donanım Parçaları ve Görevleri

Bilgisayar Donanım Parçaları Nelerdir

Bilgisayar Donanım Parçaları Nelerdir

Teknoloji gelişmeye başladıkça bilgisayarlarda gelişim göstererek değişmekte ve performanslarını artırmaktadır. Donanım, bir bilgisayarda olması gereken fiziksel birimlerdir. Donanım, bilgisayarların bünyesinde bulunan her türlü mekanik ve elektronik cihazlardan oluşturmaktadır. Ekran, klavye, fare, yazıcı, bellek, tarayıcı, sabit disk ve mikroişlemci gibi birçok donanım parçasının ayrı ayrı işlevleri vardır. Bazı parçaları olmadan bilgisayar çalışmaz, bazı parçalar da olmasa da olur.

Donanım parçaları; İç Donanım ve Dış Donanım olarak ikiye ayrılmaktadır. Bilgisayar kasasının iç kısmında yer alan parçalara İç Donanım, gözle görülebilen kısımlardakine de Dış Donanım denilmektedir. Bilgisayarın İç Donanım parçaları içerisinde; ana kart,  soğutucu fan, işlemci, RAM, grafik kart, sabit disk, ses kartı, Ethernet, modem ve TV kartı yer almaktadır. Dış Donanım parçaları ise; kasa, ekran, klavye, kamera, hoparlör, fare, kulaklık, yazıcı ve tarayıcıdır.

İç Donanım Parçalarının Görevleri

İç Donanım Parçalarının Görevleri

Geçmişten günümüze baktığımız zaman, şuandaki bilgisayarlarla geçmiş dönemdekileri karşılaştırmak mümkün bile değildir. Bilgisayarı oluşturan elektronik parçaların her birine donanım denilmektedir. İç donanımda bir bilgisayarın olmazları içerisinde yer alır. Her şeyin başı olan ana kart, bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu bağlar arasında iletişim kuran birincil devre kartıdır. Ana kart olmadan hiçbir sistem çalışmamaktadır. O nedenle bilgisayar birimlerini çeviren ve tüm dağılımı sağlayan parça ana karttır.

Bilgisayar donanımında ikinci önemli parça da güç kaynağıdır. Güç kaynağı olmadan kesinlikle bilgisayarınızın hiçbir parçasını çalıştıramazsınız. Şebekeden gelen elektriği düşürerek parçalara dağıtır ve gerekli enerjiyi sağlayarak bilgisayarın düzenli çalışmasını sağlar. Bilgisayarın güç kaynakları günümüzde 50 W’dan başlayarak 1800 W’ a kadar yükselmektedir.

Bilgisayarın beyni olarak nitelendirdiğimiz diğer bir donanım parçası da işlemcidir. İnsan beyni olmadan nasıl hareket edilemezse bilgisayarda işlemci olmadan da hiçbir işlem yapılamaz. Klavyeden fareye kadar yapılan tüm işlemler, işlemciye iletilir ve kısa süre içerisinde eyleme dönüştürülerek çalıştırılır.

Bilgisayarın diğer bir iç donanım aracı da ekran kartıdır. Bilgisayara sorunsuz bir ekran görüntüsü aktarılabilmesi açısından önemlidir. Depoda bilgilerin geçici olarak saklandığı yer de RAM’dır. Bilgisayarlar çalışmış oldukları işlem bilgilerini RAM’a kaydederek, belirli bir süre hafızada tutarlar. Hard disk ise, bilgisayarda yazmış, yüklemiş ve kullanmaya hazır hale getirdiğimiz her şeyi saklamak için kullanılan birimdir.

Genellikle lap topların ısındığı zaman çok fayda sağlayan soğutucu fanlar, bilgisayarın ısınması durumunda soğutucu görevini yüklenmektedir. Ses kartları ise, bilgisayarda bulunan dijital ses verilerini alarak bilgisayara işleten donanımdır.

Dış Donanım Parçalarının Görevleri

Dış Donanım Parçalarının Görevleri

Bilgisayardaki işlemlerimizi görmeyi ekran sağlamaktadır. Ekran olmadan bilgisayarda yaptığımız hiçbir işlemi göremeyiz. Bilgisayarı kontrol edip yönlendirebilmemiz için mutlaka klavyeye ihtiyacımız vardır. Klavye F ve Q olmak üzere ikiye ayrılır. Klavyenin haricinde ekrandaki işlemleri hareket ettirmemizi fare sağlamaktadır. Bilgisayardan gelen sesleri duyabilmemiz için hoparlöre ihtiyacımız vardır.

Görüldüğü üzere bilgisayarın donanım parçaları olmadan hiçbir işlem birbirinden habersiz hareket edemez.

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir