Google Yazılarınızı Anında İndex Alsın

Google Yazılarınızı Anında İndex Alsın

Google Yazılarınızı Anında İndex Alsın

İnternet sitenize hazırladığınız içeriklerin sitenizi takip edenler dışında tüm internet kullanıcılarına ulaşması için arama motorlarında yer alıyor olması gerekmektedir. Bu yüzden site sahipleri arama motorlarında anında görünmek için bazı yöntemlere başvurur. Google ve benzeri arama motorlarında yazılarınızın hızlı bir şekilde yer alması için yapabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz. Asıl yönteme geçmeden önce yapabileceğiniz ek yöntemlerden birisinden bahsedeyim. Yazılarınızı paylaşmanız için kendinize Facebook ve Twitter hesapları oluşturmanız gerekmekte. Hesaplarınızı hazırladıktan sonra yazılarınızı bu hesaplarda düzenli olarak paylaşın. Sosyal imleme işlemini manuel olarak yapmak istemiyorsanız WordPress için hazır eklentileri kullanarak otomatik bir şekilde bu işlemi yapabilirsiniz.

 

Google Hızlı index Alma

Google index hızını arttırmak için Google Search Console sitesine gidip bir Webmaster Tools hesabı oluşturun. Hesabınızı oluşturduktan sonra All in on SEO veya benzeri yardımcı eklentiler ile WordPress sitenize bir site haritası oluşturun. Site haritasını göndermek için alt kısımdaki adımları takip edin.

  Site Haritası Ekleme

Sol panelde Dizin kısmının altında bulunan Site Haritaları yazısına tıklayın ve sağ tarafta görünen Yeni bir site haritası ekleyin yazısının altında bulunan bar bölümüne ./sitemap.xml yazın ve gönder butonuna basın.

Not: Site haritaları genelde sitemap.xml adında oluşturulur sitenizde farklılık gösterebilir kontrol edip yazmanızda fayda var.

Site haritanızı başarılı bir şekilde gönderdikten sonra gelelim Google anında index alma konusuna.

Google gibi getir ile anında index almak

Search Console ile sitesini doğrulamış webmaster’lar Google gibi getir aracını kullanabilir hale gelirler. Bu araç sayesinde Google’a yazmış olduğunuz yazıları el ile gönderebilir ve anında yanıt alaiblirsiniz. Eğer yazınız dizine eklenmeye uygun ise otomatik bir şekilde gönderdikten 3-5 dakika içerisinde dizine eklenir.

Google gibi getir

Yukarıda sarı renk ile göstermiş olduğumuz alana URL olarak yazınızı göndermeniz yeterli olacaktır. Siz gönderdikten sonra karşınıza kontrol edildikten sonra bir ekran çıkacaktır. Dizine ekle yazısına bastıktan sonra işlem bitmiş ve yazınız eğer uygun ise Google’da yer alacaktır.

Bu yazımızda sizlere Google anında index alma konusunda yardımcı olmaya çalıştık, eğer yazımızdan memnun kaldıysanız beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın.

 

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir