Savaş Tarihinin En Ağır Yenilgileri

Savaş Tarihinin En Ağır Yenilgileri

Savaş Tarihinin En Ağır Yenilgileri

Bilinen ilk savaş M.Ö 2700 yılında Sümerler ve Akadlar arasında gerçekleşti. Bu tarihten itibaren Dünya üzerinde binlerce savaş yaşandı bunların sonucunda tarafların aldığı en ağır yenilgileri sizler için derledik.

Gladyatör Kaskı

Teknolojinin çok fazla gelişmediği ilkel zamanlarda savaşlar için en önemli etken insan gücü idi, fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte savaşı yönlendiren etkenler değişmeye başladı. Teknolojik yenilikler doğrultusunda geliştirilen silahlar ve araçlar savaşların kazanan tarafını belirlemeye başladı.

Bar Kohba İsyanı (M.S. 132-136)

Roma’ya karşı iki kere savaş ilan eden Yahudi’ler bu savaşlar neticesinde iki tarafta büyük kayıplar verdi. Savaş döneminde Roma askeri gücü 120 Bin iken Yahudi Askeri gücü 400 Bin kadardı. Sizlerin de anlayabileceği üzere Yahudi’lerin insan gücü Roma’ya göre çok daha fazlaydı. Fakat tüm bunlara rağmen Roma Lejyonları 400 Bin kişilik ordunun tamamını imha etmeyi başarmıştır. Bununla birlikte 50 Yahudi şehri de yok oldu.


Sarı Eşarplılar İsyanı (M.S. 184-205)

İsyan 21 yıl sürdü ve tarihin en büyük isyanlarından biri olarak kayda geçti.Bu isyan bir köylü tarafınca Çin’de Han Hanedanı’na karşı başlatıldı. Bu isyana Sarı Eşarplılar denmesinin nedeni ise isyana katılanlarının giysilerinden ötürü. İsyan yavaş yavaş büyüdü ve Çin’in büyük bir kısmında yankı uyandırınca isyana katılım arttı. Son olarak yapılan savaşta ise belgeler isyana katılanların sayısının 2 milyona vardığını belirtmekte. Han Hanedanı’nın askeri gücü ise 350.000 kadardı.  İsyanın sonucu ise bu katılım sayısına bakılırsa bir hayli şaşırtıcı. 2 milyon isyancı katledildi ve yaklaşık 50 bin hanedan üyesinden kayıp var.

Sasani-Göktürk Savaşı (M.S. 588-589)

Bu savaş Türklerin tarihlerinde aldıkları en büyük yenilgilerden biridir. Göktürklerin Sasani topraklarına girmesiyle savaş başladı. Türkler İpek Yolu’nda mutlak egemenlik oluşturmak istiyorlardı bu nedenle önce kuzey Ceyhun topraklarını ele geçirdiler. Daha sonra ise cenup topraklarına saldırdılar. Cenkta Baga Kagan, bir ok ile Bahram Çubin tarafınca öldürülmüştür.
Sasani İmparatorluğu’ndan 4 bin asker yaşamını kaybederken ; Göktürk’lerden 280bin asker öldü.Sonuçta Göktürkler hem askeri güçlerinden bununla beraber topraklarından oldu.

Birinci İskoçya Bağımsızlık Savaşı (M.S. 1296 – 1328)

Birinci İskoçya bağlarımsızlık Savaşı 1926’da İngiltere Krallığı’na karşı başlatıldı. İngiltere’nin askeri gücünün eğitimi ise bu zamanda diğer krallıklara bakılırsa birkaç adım daha öndeydi ve savaş öncesinde sayıları İskoçya’dan çok fazlaydı.
İskoçya Krallığının asker gücü 20 bin iken İngiltere Krallığının asker gücü 100 bin kadardı.
Ölü sayısı bilinmiyor ama neticeta İskoçya bağımsızlığını duyuru etti.
12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir