Türk Bilim Adamları Ve Buluşları, Neler Yaptık?

Türk Bilim Adamları Ve Buluşları, Neler Yaptık?

Türk Bilim Adamları Ve Buluşları, Neler Yaptık?

Türk Bilim Adamları Ve Buluşları, Neler Yaptık?

Türkler hem tarih sahnesinde hem de coğrafya anlamında oldukça önemli işlere imza atmışlardır. Başarısını her alanda kanıtlayan Türk bilim adamları bıraktıkları önemli buluş ve adımlar ile de birçok aydına yol göstermiştir. Yüz yıllar boyunca başarılı çalışmaları ve savaşçı özellikleri ile bilim dünyasına ışık tutan birçok farklı bilim adamı birbirinden farklı alanlarda onlarca yazılı esere de sahiptir.

 Avrupa’nın En Önemli İlham Kaynağı Farabi

Farabi kimdir

Farabi, Türk bilim adamları listesinde en önemli yere sahiptir.  Farabi’nin geçmiş döneminde yaptığı birçok önemli çalışma günümüzde hala birçok düşünüre önemli ölçüde ilham kaynağı olmaktadır. Dönemin de en önemli bilim insanları arasında yer alan Farabi o dönemin de birçok dünyaca ünlü insanına önemli ölçülerde yol göstermiştir.

Farabi o dönemlerde Aristo ve Platon gibi birçok Yunan düşünürünün düşüncelerini incelemiş ve kendilerine göre farklı anlamlar çıkartarak önemli buluşlar yapmayı başarmıştır.  Farabi, titreşimlerin farklı uzunluklara sahip olduğunu, yaptığı birçok dalga testi ile kanıtlamış ve ortaya koymuştur. Bununla birlikte Farabi’nin ilaç sektörüne yönelik de birçok önemli çalışma yaptığı bilinmektedir.

Gökbilim Buluşlarının Sahibi Biruni

biruni kimdir

Gökbilim araştırmaları ve çalışmaları ile adını bilim tarihine yazdıran Biruni, güneşin sahip olduğu yükseklik ve güneşin hareketleri konusunda oldukça ciddi adımlar atmıştır. Bununla birlikte şehirlerin sahip olduğu genişliklere ait de önemli bulgulara ulaştığı bilinmektedir. Biruni mevsimlerin başladığı ve bittiği tarihleri de keşfederek bilime oldukça ciddi katkılar sağlamıştır.

Hem Astronom Hem De Matematikçi Ali Kuşçu

ali kuşçu kimdir

Tarihin en önemli isimlerinden olan ali Kuşçu birden fazla dalda yaptığı önemli çalışmalar ile adından söz ettirmiştir. İstanbul’un hem enlem hem de boylamını ölçerek tarihe ismini yazdıran bilim insanı aynı zamanda Astronomi ve Matematik alanında da oldukça önemli dersler vermiş bir isimdir.

Mekanik Bilim İle Adı Geçen El-Cezeri

El-Cezeri kimdir

Bilim tarihine mekanik buluşlar ile adını yazdıran El-Cezeri elektriğe gerek duymadan sadece mekanik parçalar ile makineler yapmış olması ile tanınır. Şifreli kasalar ve şifreli kilitler, saatler ve termos gibi birçok farklı buluşu mekanik özellik kazandırarak çalıştıran bilim insanı bu adımlar ile sibernetik bilim alanının doğmasında rol oynamıştır.

Eczacılık Kariyeri İle Bilinen Akşemseddin

Akşemseddin kimdir

Akşemseddin bilim yolunda eczacılık ile adını duyurmuş bilim insanlarımızdandır. Mikrobu ilke kez bulan ve dünyaya duyuran isim Akşemseddin’dir. Bununla birlikte kanser hastalığına dair ilk çalışmaları da Akşemseddin başlatmıştır.  Bitkiler ile tedavi yolları alanında yapılan ilk önemli çalışmalar da Akşemseddin ile başlamıştır.

Matematiğin Önemli İsimlerinden Takuyiddin Raşid

Takuyiddin Raşid kimdir

Hem astronomi hem matematik alanında çalışmalarını sürdüren Takuyiddin, matematiğin en önemli terimleri arasında yer alan tanjant, kotanjant, sinüs ve kosinüs gibi terimleri bulmuştur. Bununla birlikte trigonomik fonksiyonlara ait kesirlerin ondalık kesirler şeklinde gösterimini de Takuyiddin gerçekleştirmiştir.  Ondalık sisteme ait önemli buluşları bulunan Takuyiddin Raşid, matematik anlamında birçok çalışmaya temel atması nedeni ile önemli bir yere sahiptir.

 

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir